Det var ikke for at se pinsesolen danse, at manden rykkede ud i lyskrydset.
Syd- & Sรธnderjyllands Politi fik pinsemorgen ved 04.40-tiden en anmeldelse om, at en mand lรฅ i sin seng ude i lyskrydset Gl. Vardevej/Grรฅdybet i Esbjerg og sov.
Selv om pinsesolen snart skulle stรฅ op, sรฅ var det dog ikke รฅrsagen til, at manden valgte at flytte sin seng ud i krydset. Manden var nemlig blevet trรฆt af sin nabo og havde taget sin seng med ud i det omtalte kryds.
Det mรฅ man naturligvis ikke. Sรฅ manden, der i fรธlge TV Syd er 54 รฅr, blev bedt om, at flytte sengen indenfor igen. Det oplyser Syd- & Sรธnderjyllands Politi pรฅ Twitter.
Politiets vagtchef, Sรธren Strรฆgaard siger til TV Syd:
– Som man kan se pรฅ vores foto, sรฅ har den 54-รฅrige bogstaveligt talt sรธgt helle i lyskrydset. Han forklarede, atย han var trรฆt af sin nabo, og havde taget sengen med ud. Vores patrulje bad manden om at flytte sin seng indenfor igen og sove videre – og det gjorde han.