Kolding Netavis

Tonen i den offentlige debat

Lรฆserbrev af Villy Sรธvndal (SF), medlem af regionsrรฅdet i Region Syddanmark og borgmesterkandidat i Kolding, Gl. Bjert 39c, 6091 Sdr Bjert.

Jeg har deltaget i den offentlige debat i snart tre รฅrtier. Det har hovedsagelig vรฆret en god oplevelse med mange spรฆndende, sjove og lรฆrerige debatter – ogsรฅ med politiske modstandere. Det er nu engang i den offentlige demokratiske debat, at et synspunkt skal stรฅ sin prรธve.

Pรฅ samme mรฅde er en vigtig del af den offentlige debat, at man som offentlig kendt person ofte mรธder mennesker pรฅ gaden eller i butikken, der kommer for at give deres mening til kende. Det er fint, og det er godt, og det er vigtigt.

Men der sker noget med debatten pรฅ de sociale medier med en debatform hos nogle fรฅ og i รธvrigt ofte de samme, hvor tonen bliver ekstrem hadefuld og grov. Ingen ville ved et offentligt mรธde, hvor man blev set og hรธrt blamere sig pรฅ denne mรฅde for slet ikke at tale om andre sociale sammenhรฆnge.

Det sker i รธjeblikket specielt for mit vedkommende, nรฅr jeg skriver om Corona, om den kendsgerning, at vi har klaret det godt p.g.a. kloge beslutninger fra politikere og myndigheder; med stor folkelig opbakning og ansvarlighed, og at vi derfor kan begynde at se enden pรฅ de vรฆrste genvordigheder.

Det fรธrste der undrer mig er, at der efter det sidste รฅr stadig findes mennesker, der mener, at Corona jo ikke er noget sรฆrligt, men nรฆrmest som en slags influenza. Hvordan man kan undgรฅ at have mรธdt nogen i sin omgangskreds, der har vรฆret sรฅ syge, som man bliver og med de gener, der fรธlger efter, er mig en gรฅde. For slet ikke at tale om dem, der er dรธde.

Det nรฆste der undrer mig er dem, der vedvarende forfรฆgter retten til at smitte andre, og som i รธvrigt dyrker konspirationsteorier hentet et sted hinsides al fornuft og rationalitet.

Det er det, der undrer mig. Det der gรธr mig bekymret og vred, er den nederdrรฆgtige mรฅde en lille gruppe pรฅ de sociale medier, udtrykker sig pรฅ sรฅ hadefuldt og groft, at jeg aldrig tror de samme personer ville stรฅ frem og vise, hvem de er.

Hensigten er givetvis at fรฅ nogen til at give op, fordi mange nok har en grรฆnse for, hvilke tilsvininger de vil udsรฆtte sig selv for. Jeg har det selv stik modsat. Jeg tรฆnker hver gang, at jeg vil bruge mine krรฆfter til at sikre, at det ikke er dem helt derude med sรฅ lidt respekt for dialog, viden og demokrati, der skal styre vores land.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel
Ingen kommentarer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krรฆvede felter er markeret med *