Kolding Netavis

PFAS-stoffer skal fjernes i Bramdrupdam

Elo Christoffersen

Regionens miljรธudvalg har besluttet at afsรฆtte 2,5 millioner kroner til fjernelse af PFAS-stoffer pรฅ et omrรฅde ved Burchardts Farve- og Lakfabrik i Bramdrupdam. Omrรฅdet er beliggende blot 400 meter fra det lokale vandvรฆrk.

Regionen har siden 2009 implementeret et afvรฆrgeboringsprogram mod en stor forurening af oplรธsningsmidlet Xylen. Der er nu blevet pรฅvist hรธje koncentrationer af PFAS-stoffer og isรฆr PFOS i bรฅde terrรฆnnรฆrt grundvand og det oppumpede afvรฆrgevand i omrรฅdet.

Omrรฅdet er desuden et industriomrรฅde med flere brancher, der er relevante for PFAS-stoffer, og dermed potentielle kilder til forureningen.

-De cirka 2,5 millioner kroner vil blive anvendt til et renseanlรฆg til fjernelse af PFAS pรฅ det eksisterende afvรฆrgeanlรฆg samt til en kildeundersรธgelse i industriomrรฅdet som en del af en samlet indsats for grundvandsbeskyttelse, fortรฆller miljรธudvalgsformand Poul Erik Jensen (S) fra Region Syddanmark.

-Det drejer sig om en grundvandsforurening, der er placeret i flere vandvรฆrkers indvindingsopland. Derfor er regionens indsats afgรธrende, hvis rent drikkevand skal sikres i omrรฅdet, slutter han.

Den endelige beslutning vil blive truffet pรฅ regionrรฅdets mรธde pรฅ mandag.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel