Lรธrdag havde Alfabo et loppemarked med byggematerialer fra nedrivningsprojektet tre etageboliger i Munkebo i Kolding.
Isรฆr den fรธrste times var der run pรฅ, hvor der var omkring 200 personer forbi.
Der var mulighed for, at kรธbe kรธleskabe, vinduer og toiletter. Men man kunne ogsรฅ nedtage et kรธkken eller dele af det.
Etageboligerne, der snart er fortid, skal vige pladsen for Kolding Kommunes nye pleje- og demenscenter Dorotheas Have med plads til 70 plejehjemsbeboere og 55 aktivitetspladser til borgere med demens.
Nedrivningen af de tre etageboliger i Munkebo skyldes, at omrรฅdet i 2018 stod pรฅ ghettolisten. Derfor skal de som en konsekvens af den lovgivning, der blev vedtaget samme รฅr, nedbringe antallet af familieboliger for at komme de sรฅkaldte parallelsamfund til livs.
Se billederne รธverst i artiklen…