Kolding Netavis

Lær livredning i vinterferien

Jørgen Ruby
Pressefoto.

Prøv ægte livredderudstyr og lær livredning i SlotssøBadet i vinterferien.

Vær med, når TrygFondens LivredderPatrulje besøger SlotssøBadet den 14. februar for at lære børn og voksne at redde liv i vandet.

Sammen med svømmehallens egne livreddere sætter LivredderPatruljen gang i sjove lege og udfordrende vandøvelser. Man kan prøve at hoppe i vandet med en redningsvest, padle på et rescueboard, bjærge en dukke og meget andet.

Livredderne viser også, hvordan man redder sig selv og andre i vandet, og hvordan man bruger det professionelle livredderudstyr i svømmehallens Leg og Lær Livreddertårn.

Alle er velkomne til at være med, og livredderne glæder sig til at se en masse vandglade gæster.

LivredderPatruljens besøg skal øge opmærksomheden på livredning og på muligheden for at lege og lære livredning hele året i den lokale svømmehal. Ambitionen er at gøre endnu flere børn og voksne mere trygge og sikre i vandet.

LivredderPatruljen besøger SlotssøBadet den 14. februar klokken 15.30-17.30.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Så får du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Del denne artikel