Galleri SPACE i Kolding inviterer til en spรฆndende fernisering med en rรฆkke talentfulde kunstnere, der har hver deres unikke sรฆrkende i deres udtryk.
Den sรฆrlige begivenhed finder sted torsdag den 19. september fra klokken 17 til 20, hvor indehaver Ronald Hofman vil รฅbne dรธrene til sit andet show pรฅ den nye adresse, Jernbanegade 31.
Tre nye kunstnere
Galleri SPACE prรฆsenterer dansk og international kunst i form af skulpturer og malerier, med tre helt nye kunstnere fra Belgien, USA og England.
Philip Bosmans fra Belgien er kendt for sine malerier med tankevรฆkkende historier og smukke farver, der inviterer til fordybelse.
Den amerikanske kunstner Renรฉe Tay bidrager med en unik stil ved at skabe skulpturer, der kombinerer vintage legetรธj til kunstvรฆrker med stor popularitet.
Jamie Linley fra England fusionerer traditionelle malerteknikker med science fiction-surrealisme og naturens elementer, der udfordrer vores opfattelse af verden.
Galleri SPACE prรฆsenterer ogsรฅ nye vรฆrker af andre tilknyttede kunstnere, bl.a. malerier af Renรฉ Tromborg, Jeppe Nedergaard, Thommas Linnrose og Mark William Kilford, samt lerskulpturer af Sharon Griffin.
Alle kunstelskere er inviteret til at opleve de nye vรฆrker i Galleri SPACE, hvor man kan finde bรฅde smรฅ og store malerier og skulpturer til hjemmet. Der vil vรฆre bobler, vin og snacks, og galleriet ser frem til at byde velkommen og dele historierne bag de fantastiske vรฆrker.