Flere end tusind brugere har pรฅ Facebook udtrykt tilfredshed med den nye butik i Lunderskov.
Hidtil har Superbrugsen vรฆret ene pรฅ dagligvaremarkedet i Lunderskov. Men det er slut nu. Den populรฆre dagligvarekรฆde, Rema-1000, har รฅbnet en ny butik i byen. Det skriver Fรฆllesavisen.
Og noget tyder pรฅ, at borgere i Lunderskov og omegn sukker efter lokal konkurrence pรฅ dagligvareomrรฅdet. Over tusind personer har pรฅ Facebook givet udtryk for tilfredshed med den nye forretnings tilkomst til byen.
Kรธbmand fra Seest
Kรธbmanden, der stรฅr i spidsen for den nye butik, hedder Niels Fournais Kudsk. Han kommer fra en Rema 1000-butik i bydelen Seest i Kolding.
Den nye dagligvarebutik har adresse pรฅ Reinholdts Bakke 64 i den nordlige bydel af Lunderskov tรฆt ved hovedvej Rute 32 og nye, store boligomrรฅder, der skyder op i bydelen.
Rema 1000-butikken i Lunderskov har et bruttoareal pรฅ 1.200 kvadratmeter og et salgsareal pรฅ 790 kvadratmeter, sรฅ nogen helt lille โbiksโ er det bestemt ikke.
Aaskov Byggefirma Kolding har stรฅet for byggeriet, og Kolding-firmaet, TK-TEK A/S, har haft el-entreprisen.