Bydelen Design City i Kolding udvidermed et nyt hotel med over 100 værelser, en Netto-butik og et p-hus, som forventes at stå klar i 2026.
Bag udviklingen står Bjert Invest koncernen, som netop har indgået nye aftaler for at fortsætte væksten i bydelen.
-Design City i Kolding er allerede en attraktiv bydel, og vi ser frem til at videreudvikle den med spændende projekter gennem nye aftaler, fortæller administrerende direktør i Bjert Invest koncernen, Martin Jensen, i en pressemeddelelse.
Et B&B hotel med 107 værelser, et p-hus med 224 pladser og en Netto-butik er de seneste byggerier, der forventes at gå i gang i foråret/sommeren 2025 og stå færdige i 2026.
-Det nye hotel vil passe perfekt ind i Design City i Kolding og tilbyde vores gæster en central beliggenhed med nem adgang til området, siger Tobias Gollnest fra B&B Hotels.
Carsten Hadsbjerg fra Salling Group tilføjer:
-Placeringen af Netto-butikken i Design City i Kolding er strategisk med boliger, uddannelsesinstitutioner og mange arbejdspladser i området.
Efter opførelsen af hotellet, supermarkedet og p-huset er der stadig plads til yderligere byggerier på over 45.000 kvadratmeter i bydelen, såsom boliger, kontorer eller uddannelsesfaciliteter.
-Vi er glade for den fortsatte interesse for Design City i Kolding og samarbejdet med Kolding Kommune. Vi udvikler et stort område midt i byen med mange muligheder for vækst og udvikling, slutter Martin Jensen.
Design City i Kolding er allerede hjemsted for et mangfoldigt udvalg af virksomheder og institutioner, og med de nye tilføjelser fra 2026 ser bydelen ud til at blive endnu mere attraktiv.