Sydรธstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd, har haft en mรฅlrettet kontrolaktion mod varebiler omkring Vejle og pรฅ Nordvest Fyn. I alt blev 53 varebiler kontrolleret, og 31 sager blev skrevet.
Ved kontrollerne blev varebilerne undersรธgt for overholdelse af en rรฆkke regelsรฆt, eksempelvis om farligt gods, overlรฆs, og om chauffรธrerne havde de rette tilladelser og uddannelser mv, oplyser Sydรธstjyllands Politi.
Ved en af kontrollerne viste det sig, at en varebilsvognmand, der ikke selv havde en varebilstilladelse havde โlรฅntโ en tilladelse af en anden varebilsvognmand. Overtrรฆdelsen gav anledning til en nรฆrmere undersรธgelse, der herefter resulterede i flere sigtelser for kรธrsel uden tilladelse, manglende ansรฆttelsesforhold og udlejning af kรธretรธjer med manglende lejekontrakt.
Resultat af kontrollen
Sydรธstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd sigtede chauffรธrer og firmaer for fรธlgende overtrรฆdelser:
Fejl og mangler 4
Varebil โ kรธrsel uden tilladelse (11 kg) 4
Kรธrsel uden fรธrerret 1
Manglende navn og cvr 8
Manglende lejekontrakt 2
Udlรฅn af varebilstilladelse 1
Overlรฆs 2
Ej medbragt kรธrekort 1
Manglende ansรฆttelse 1
Manglende tilknytning af varebilstilladelse 1
Brug af hรฅndholdt mobiltelefon 3
Synsindkaldelse 1
Regler om farlig gods 1
Manglende varebilschauffรธruddannelsesbevis 1
Grรฆnsekontrolenheden fra Billund deltog den ene af dagene i kontrollen, hvor 10 dokumenter blev undersรธgt (pas, id-kort, opholdstilladelser mv.). Tre varebilschauffรธrer blev sigtet for ikke at medbringe deres pas, da man som 3. landsstatsborger altid skal medbringe sit pas.