Christiansfeld fรฅr ny landbetjent den 1. februar.
Stillingen som landbetjent i Christiansfeld har vรฆret ubesat i nogle mรฅneder. Men nu er der fundet en ny landbetjent til Christiansfeld.
Valget er faldet pรฅ politiassistent Mads Bjorholm Rosborg. Han kommer fra en stilling i Patruljecenter Syd i Fredericia.
Landbetjenten vil have รฅbent hver torsdag klokken 14-17 og kan trรฆffes pรฅ Skolevej 10 i Christiansfeld.
Landbetjenten fรฅr blandt andet til opgave at optage anmeldelser, lave sagsbehandling af konkrete straffesager, gerningsstedsundersรธgelser og i รธvrigt udfรธre andet politiarbejde som en del af Patruljecenteret – herunder at vรฆre i dialog med borgerne i omrรฅdet. Han kommer ogsรฅ til at patruljere i nรฆromrรฅderne og deltage i fรฆllesaktioner sammen med kollegaer fra Patruljecenteret. Derudover skal de deltage i SSP-samarbejdet sammen med de lokale skoler og institutioner.
Mads Bjorholm Rosborg tiltrรฆder stillingen som landbetjent den 1. februar.