Kolding Netavis

Davidsen-bygninger solgt

Elo Christoffersen

De tidligere tรธmmerhandel-bygninger pรฅ Bavnevej i Vamdrup er รฅbenbart nu solgt til et firma, som hedder Tree Tops.

Sรฆlgeren er Davidsens Tรธmmehandel i Vojens. Med handlen kan Vamdrup godt vinke definitivt farvel til et lรฆnge รธnsket om byggemarked i byen. I hvert fald pรฅ denne adresse. Det nye firmas virkefelt ligger nemlig mile vidt fra et byggemarked. Handlen er Davidsens exit fra Vamdrup, skriver netavisen Sebro Press.

Det var i fรธlge netavisen Davidsen – ja selveste indehaveren af firmaet, Poul Davidsen – som lรฆnge holdt Vamdrup-borgerne hen med lovning om snarlig etablering af et lรฆnge รธnsket byggemarked pรฅ adressen pรฅ Bavnevej. Med det skete bare ikke.

I stedet for blev bygningerne udbudt til salg, og er som nรฆvnt nu solgt. Og oven i kรธbet sรฅ flyttede Davidsen ogsรฅ sin webbutik pรฅ Industrivej i Vamdrup til Vojens.

Firmaet, Tree Tops, som รฅbenbart nu kรธbt komplekset pรฅ Bavnevej af Davidsen er i รธjeblikket hjemmehรธrende pรฅ Fredericia-kanten. Det oplyses, at det udvikler og producerer produkter til byggebranchen.

Men det varer formentligt lidt tid inden firmaet fysisk kan flytte til Vamdrup, idet grunden og bygningerne pรฅ Bavnevej i รธjeblikket er udlejet og blandt andet benyttes stedet som lager for nabovirksomheden, Isover.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel
Ingen kommentarer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krรฆvede felter er markeret med *