Kolding Netavis

Landsbyerne i fokus

Molle Lykke Nielsen (DF). Foto: Bo Nielsen.

Lรฆserbrev af Molle Lykke Nielsen (DF), byrรฅdsmedlem, Mosegyde 11, 6094 Hejls.

Pรฅ udvalgsmรธdet i Natur-, Klima- og Miljรธudvalget, 10. maj, behandlede vi forslag til en de kommende forhandlinger om budget.

I valgkampen og i tidligere byrรฅdsperioder, har et af mine fokusomrรฅder vรฆret landsbyerne. I valgkampen lovede jeg, at ville arbejde for disse, i de nรฆste fire รฅr og kรฆmpe for at styrke tilskuddet til Kommunens pulje til udvikling af landsbyerne.

Grunden til dette ligger i den fantastiske รฅnd, det frivillige arbejde der udfรธres i vore landsbyer og ikke mindst de fantastiske resultater der skabes og styrkes i fรฆllesskaberne.

Mit forslag om at styrke arbejdet i landsbyerne med 500.000 kr., som et punkt der skulle fremsendes fra et samlet udvalg til budgetforhandlingerne, skabte meget overraskende modstand i udvalget. Jeg vil sige, forslaget blev langt fra modtaget pรฅ den mรฅde, arbejdet med budgetforslag normalt bliver modtaget af medlemmerne i udvalgene. Sรฅ jeg mรฅtte forlange afstemning om forslaget.

Nu ved jeg at mange af udvalgets medlemmer tidligere har udtalt sig positivt om lokaldemokrati, og pรฅ det fรธrste mรธde i udvalget lige efter det nye Byrรฅd trรฅdte sammen, gav jeg udtryk for min holdning om dette vรฆrdifulde arbejde, og ikke รฉn i udvalget var uenige.

Men mit forslag den 10. maj, var der nul opbakning til, sรฅ det er op ad bakke. Men รฉt er รฅbenbart hvad der bliver sagt og lovet i en valgkamp, og sรฅ det der arbejdes med, nรฅr fรธrst man bliver valgt.

Jeg arbejder for det jeg har sagt i valgkampen, og det er meget vigtigt for mig. Sรฅ Dansk Folkeparti fremsรฆtter budgetforslaget, igen til budgetforhandlingerne.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel