Det undersรธges nu nรฆrmere, hvem der kan have indtelefoneret den falske anmeldelse om brand i en lade i Lunderskov.
Fredag aften klokken 22.19 indlรธb der en anmeldelse om brand i en lade pรฅ Rolles Mรธllevej i Lunderskov.
Da Trekantbrand ankom til stedet klokken 22.28 kunne de konstatere, at der ikke var nogen brand. Og der blev talt med naboer, som heller ikke kendte noget til anmeldelsen.
-Vi arbejder ud fra en falsk anmeldelse og det undersรธges nu nรฆrmere, fortรฆller vagtchef hos Sydรธstjyllands Politi, John Skjรธtt, til Kolding Netavis.
En falsk anmeldelse straffes med bรธde eller fรฆngsel indtil tre mรฅneder efter straffelovens ยง135:
-Med bรธde eller fรฆngsel indtil 3 mรฅneder straffes den, som ved ugrundet pรฅkaldelse af hjรฆlp, misbrug af faresignal el. lign. forรฅrsager udrykning af politi, ambulance, redningsberedskabet eller sรธ- eller luftredningstjenesten.