Kolding Kommune deltager igen i รฅr i Danmarks Naturfredningsforenings landsdรฆkkende affaldsindsamling. Her indsamler skoler og daginstitutioner samt tusindvis af borgere รธldรฅser, cigaretskod, plastikposer og meget mere affald i naturen ind.
Ren Dag 2019: Sรธndag 31. marts stimler borgere ud i hele Danmark med sรฆkke fra Danmarks Naturfredningsforening til sortering af affald, de finder i naturen. Skoler og daginstitutioner jagter skidt og skrald i dagene 25.-29. marts, skriver Kolding Kommune i en pressemeddelelse:
– Kolding Kommune bakker op og hjรฆlper med at sprede budskabet om Danmarks Naturfredningsforenings affaldsindsamlingsdag, og som vi kalder det โ Ren Dag. Det er et godt initiativ, og resultatet heraf kan virkelig ses i gadebilledet, siger skov- og landskabsingeniรธr Lars Termansen Barsballe fra Vej og Park, Kolding Kommune.
Danmarks Naturfredningsforeningย hjรฆlper med affaldssรฆkke
Nรฅr et hold tilmelder sig pรฅ affaldsindsamlingen.dk, bliver holdet registreret, og Danmarks Naturfredningsforening sender sรฆkke ud til affaldet. Kolding Kommune vil gerne bakke op med et รธkonomisk tilskud og information om, hvordan affaldet skal sorteres, og hvordan man kommer af med det.
– Vi vil gerne hente det indsamlede affald pรฅ privatadresser, og Renovation vil gerne yde รธkonomisk stรธtte, sรฅ det er muligt at nyde lidt morgenbrรธd og en kop kaffe eller en pรธlse og vand til frokost, fortรฆller Lars Termansen Barsballe og fortsรฆtter:
– Sรฅ vi opfordrer derfor arrangรธrerne af hvert indsamlingshold i Kolding Kommune til ogsรฅ at tilmelde sig pรฅ kolding.dk/rendag2019.
Optรฆlling af dรฅser og cigaretskod
Hvert รฅr tilskynder Danmarks Naturfredningsforening borgerne at sortere dรฅser for sig selv, sรฅ det er nemmere at tรฆlle dem. Men i รฅr sรฆtter de ogsรฅ fokus pรฅ de millioner af cigaretskod, der hver dag havner i naturen, sรฅ de opfordrer ogsรฅ til at sortere cigaretskod for sig selv, sรฅ de ogsรฅ kan optรฆlles.
– Mange indsamlere vil sikkert blive overraskede over, hvor mange cigaretskod de finder. En undersรธgelse har nemlig vist, at der havner flere millioner skod pรฅ gaden og i naturen hver dag. Sรฅ i รฅr vil vi gerne bรฅde tรฆlle dรฅser og cigaretskod, siger prรฆsident i Danmarks Naturfredningsforening, Maria Reumert Gjerding.