Kolding Netavis

Hvordan smager Syddanmark?

Elo Christoffersen
Den populรฆre madblogger og opskriftsudvikler Maria Vestergaard er blevet sat pรฅ lidt af en udfordring. Hun skal finde ud af, hvordan Syddanmark smager โ€“ og kan man overhovedet det? Pressefoto.

Den populรฆre madblogger og opskriftsudvikler Maria Vestergaard er blevet sat pรฅ lidt af en udfordring. Hun skal finde ud af, hvordan Syddanmark smager.

Kan man sรฆtte smag pรฅ en landsdel? Det skal Maria Vestergaard undersรธge sammen med Aalborg Akvavit.

Den ikoniske danske drik har nemlig indledt jagten pรฅ den enkle smag af Danmark, og den populรฆre madblogger skal finde svaret pรฅ, hvordan hendes elskede sydlige Danmark smager.

-Jeg elsker dansk mad, men jeg har aldrig tรฆnkt sรฅ meget over, om man kan sรฆtte smag pรฅ Danmark. Jeg kender nogle egnsretter, men langt fra dem alle, fortรฆller Maria, der derfor opfordrer sine 38.000 Instagram-fรธlgere til at byde ind med tips.

-Hvis du kender til egnsretter, sรฆrlige specialiteter eller lokale rรฅvarer herfra det sydlige Danmark, mรฅ du meget gerne dele dit tip med mig pรฅ Instagram. Jeg er sikker pรฅ, at der findes mange lรฆkre retter, som fortjener at fรฅ noget opmรฆrksomhed, sรฅ lad os gรธre det sammen. Alle bud er velkomne, og jo flere jo bedre, fortรฆller Maria Vestergaard i en pressemeddelelse.

Man kan dele sine tips med @mariavestergaard.dk og @aalborg_akvavit_official pรฅ Instagram.

Lokale specialiteter samles i bog

Med inspiration fra de lokale tips skal Maria udvikle sit eget bud pรฅ egnsretter eller specialiteter. Retten skal enten passe til en Aalborg Akvavit โ€“ eller der skal indgรฅ Aalborg Akvavit i retten.

-Jeg synes, at det er virkelig spรฆndende at udvikle opskrifter, og det bliver sjovt at arbejde med to sรฅ ikoniske elementer. Mange kender jo til lokale retter, som de er vokset op med โ€“ og alle kender ogsรฅ Aalborg Akvavit. Det er en oplagt kombination, fordi akvavit passer til rigtig mange retter. Flere end man lige tror. Nรฅr man nipper akvavitten til mad โ€“ og ikke skyller den ned โ€“ sรฅ opnรฅr man en stรธrre samlet smagsoplevelse, fordi aromaer fra mad og akvavit folder sig ud i hinandens selskab. Derfor glรฆder jeg mig til at kombinere egnsretter med akvavit pรฅ en ny mรฅde, fortรฆller Maria, der har stor erfaring i at udvikle opskrifter, som man kan se pรฅ hendes Instagram profil og blog.

Til slut samles opskrifterne i en bogen โ€™Smagen af det enkleโ€™ med specialiteter fra hele Danmark indsamlet af 9 danske influencere og opskriftsudviklere.

-Vi elsker det enkle ved den danske smag. Den enkle mad, de enkle รธjeblikke, de enkle minder. Derfor synes vi, at det kunne vรฆre spรฆndende at finde frem til smagen af Danmark og undersรธge, hvordan Aalborg Akvavit bedst supplerer lokale specialiteter fra hele landet. Vi glรฆder os til se, hvilke sรฆrlige retter, specialiteter og rรฅvarer, som kendetegner det sydlige Danmark, siger Lajs Kaznelson fra Aalborg Akvavit, der byder alle indenfor i akvavittens univers.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel