Kolding Netavis

Udvid reklamationsretten

Elo Christoffersen

Lรฆserbrev af folketingsmedlem Karina Lorentzen (SF), retsordfรธrer, Sindalvej 4, 6000 Kolding.

Vi kender det alle sammen. Vi har kรธbt en vare, der gรฅr i stykker, og derefter har vi brugt reklamationsretten til at fรฅ den repareret eller byttet til en ny. I dag, gรฆlder reklamationsretten i to รฅr, men den รธnsker SF at udvide.

Vi har en berettiget forventning om, at nรฅr vi kรธber en vaskemaskine, sรฅ holder produktet mere end to รฅr. Derfor er det et problem, nรฅr vi har en undersรธgelse, der viser, at holdbarheden ofte ligger mellem to og fem รฅr pรฅ fx hvidevarer. Det stiller bรฅde forbrugeren og klimaet dรฅrligt, nรฅr et produkt kasseres efter kort tid.

Forbrugerrรฅdet Tรฆnkt har som optakt til et arbejde i Justitsministeriet om at รฆndre reklamationsretten spillet ud med en reklamationsret pรฅ seks รฅr for varige forbrugsgoder og biler. Det bifalder vi i SF. Det er indlysende, at et tv skal holde lรฆngere end en frakke, der bruges hver dag.

Flere europรฆiske lande omkring os har allerede lรฆngere reklamationsret. Det bรธr vi ogsรฅ have i Danmark. Det vil vรฆre et vigtigt incitament til producenterne om at lave varer, der holder lรฆngere eller sikre, at det kan betale sig at reparere dem, nรฅr de gรฅr i stykker. Det kan det ofte ikke i dag, og det skaber en uheldig brug-og-smid-vรฆk-kultur.

I SF imรธdeser vi arbejdet med kรธbeloven, og vi vil presse pรฅ for bedre forbrugersikkerhed med en lรฆngere reklamationsret.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel
Ingen kommentarer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krรฆvede felter er markeret med *