Kolding Netavis

Kolding-bank rykker ind i stort nyt kontorhus

Elo Christoffersen

Lรฅn & Spar Bank i Kolding rykker i 2020 ind i stort nyt kontorhus i byen.

Den 6. december bliver fรธrste spadestik taget til det 3600 kvadratmeter store nye kontorhus i Kolding Nord โ€“ lige over for Kolding Storcenter og tรฆt pรฅ motorvejen. Lรฅn & Spar Bank Kolding kommer til at leje sig ind i stueetagen, da de er vokset ud af deres nuvรฆrende lokaler i centrum af byen.

Der er gang i Kolding by, og det mรฆrker ogsรฅ Lรฅn & Spar Bank Kolding, der indtil nu har haft filial pรฅ Buen 2 centralt i byen. Men nรฅr det store nye kontorhus pรฅ Skovvangen 33 stรฅr fรฆrdigt ved udgangen af 2020, kommer Lรฅn og Spar Banks Kolding-filial til at skifte adresse, da de som de fรธrste har lejet sig ind i stueetagen i kontorhusets ene blok pรฅ knap 1800 mยฒ fordelt pรฅ tre etager.

โ€“ Vores nuvรฆrende lokaler er simpelthen blevet for smรฅ. Og sรฅ trรฆkker det meget, at man fra vores nye adresse kan parkere foran banken og hurtigt komme pรฅ motorvejen, da vi har kunder fra bรฅde Syd- og Midtjylland. Selvom vores ydelser bliver mere og mere digitale, sรฅ vi har vi stadig mange kunder, som gerne vil ind til en god snak. Derfor glรฆder vi os meget til at blive mere tilgรฆngelige og fรฅ mere plads til at tage imod vores kunder โ€“ i flotte nye omgivelser, siger Martin Fugleberg Smed, filialdirektรธr i Lรฅn & Spar Bank Kolding, i en pressemeddelelse.

John Vogt er erhvervsmรฆgler i EDC Erhverv Poul Erik Bech Kolding og har stรฅet i spidsen for udlejningen af den 569 kvadratmeter store stueetage til Lรฅn & Spar Bank Kolding. Han fremhรฆver ogsรฅ kontorhusets attraktive beliggenhed i et omrรฅde af byen, der er under stor udvikling i disse รฅr. Ud over Kolding Storcenter ligger Spar Nords Kolding-filial lige ved siden af โ€“ og inden for de nรฆste รฅr bliver Plantorama, som er Danmarks stรธrste have- og plantecenter, ogsรฅ opfรธrt et stenkast derfra.

โ€“ Det er en rigtig god adresse, hvis man รธnsker god profilering og kundevenlighed, da der er 35 p-pladser til hver blok, og da man nemt kan pรฅ motorvej. Der er da ogsรฅ flere, som allerede er begyndt at vise interesse for at leje sig ind pรฅ fรธrstesalen i den ene blok, siger erhvervsmรฆgleren.

Tilpassede lejemรฅl

Bjarne Adsbรธll er administrerende direktรธr for entreprenรธrvirksomheden Adsbรธll Entreprise A/S, der opfรธrer og ejer det nye kontorhus. Han forklarer, at de tilpasser hvert lejemรฅl til den enkelte lejers รธnsker.

โ€“ Vi kan adaptere lejemรฅlet til den enkelte lejer og fx sรฆtte tv-skรฆrme op, indsรฆtte rette kabling og indrette med cellekontorer eller รฅbne kontorlandskaber โ€“ alt efter, hvad lejeren รธnsker. Til Lรฅn & Spar Bank kommer vi fx til at installere รฅbne kontorlandskaber, mรธderum, stillerum, kantine samt bad og omklรฆdning, som de har รธnsket, siger Bjarne Adsbรธll.

Det er erhvervsmรฆgler John Vogt, som opsnappede muligheden for at fรฅ Lรฅn & Spar Bank ind som lejere. Bjarne Adsbรธll sรฆtter da ogsรฅ ord pรฅ at vรฆre tilfreds med EDC Erhverv Poul Erik Bechs mรฅde at hรฅndtere processen pรฅ.

โ€“ Det har vรฆret et super professionelt samarbejde, hvor John Vogt er kommet med lejeren, hvorefter vi har taget grebet om det og tilpasset lejemรฅlet efter deres รธnsker, siger han.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel
Ingen kommentarer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krรฆvede felter er markeret med *